Se současným rozvojem vinařské turistiky se mnoho měst a obcí s vinařskou tradicí potýkalo s myšlenkou vystavět vinné sklepy. Také v Bohuticích, kde máme k vínu rovněž blízko, jsme přemýšleli, jak vyhovět i tomuto fenoménu. Nakonec jsme ustoupili od myšlenky vybudování něčeho zcela nového, zvlášť, když v samém centru obce, v areálu zámku, máme hned čtyři sklepy, které stojí za pozornost. Nakonec díky vydatné pomoci místních dobrovolníků i organizací a několika různých dotačních míst se podařilo obnovit dědictví našich předků do podoby dnešní bohutických zámeckých sklepů. Jelikož sklepy byly v minulosti využívány ke všemu možnému, bylo nutno vše pracně vyklidit, vyčistit, zrenovovat a vybavit až do dnešní podoby. Jelikož sklepy jsou čtyři, stejně jako čtyři pískovcové sochy, které v Bohuticích máme, dostaly totožná jména. Navíc v každém ze sklepů je odlitek hlavy sochy toho kterého světce. Pojďme si je proto představit.
Tento sklep, který je v Bohuticích největší, lze rozdělit na tři části. Hned pod schodištěm se návštěvník octne ve společenské místnosti. Ta slouží k ochutnávání vína a příjemnému posezení. Ihned za masivními dveřmi potom přicházíme do prostoru sklepa samotného. V první části je v jednotlivých boxech uchováno víno z Bohutic a okolí a návštěvníci mají při svých cestách do Bohutic možnost tato vína ochutnat v rámci pravidelných akcí a prohlídek.
Největší část sklepa za železnou mříží je potom rozdělena na stovku privátních archivních boxů, které si mohou pronajmout soukromé osoby a uchovat v nich vzorky svých nejoblíbenějších vín. Tato vína pak mohou chodit dle libosti kontrolovat ochutnávat nebo při nich posedět si s přáteli ve společenské místnosti. Každý nájemce má totiž klíč k volnému vstupu do sklepa. Ihned po otevření sklepa vyvolala tato možnost značný zájem a dnes je již kapacita z více než tří čtvrtin zaplněna!
Pro zájemce o pronájem sdělujeme, že roční poplatek za použití boxu činí 1000 Kč ročně. O volných boxech a podmínkách se informujte na kontaktech obecního úřadu.
Sv. Michal, který bdí nad vinicemi ze stejnojmenného vrchu na okraji obce, je rovněž sklepem, který je součástí objektu zámku. Prakticky pod zámeckou kaplí naleznete prostor, který je využíván k různým oslavám, řízeným degustacím nebo například při akci, která nese název „Košt mladých vín“. Při ní si v době Vánoc vinaři mezi sebou hodnotí svá vína a dávají si doporučení, jak svá vína vylepšit, než přijde ten pravý „Bohutický košt“ na konci dubna.
Sklep je možné si také pronajmout a uspořádat v něm oslavu narozenin, setkání spolužáků nebo slavnostně zakončit fotbalovou sezónu. Zájemci o pronájem se mohou informovat o podmínkách i o volných termínech na obecním úřadě.
Tento sklep býval v minulosti zámeckou chladírnou. Zásobován ledem z dnes již bohužel neexistujícího rybníka v části bohutického lesa uchovával maso a zvěřinu pro zámecký stůl až téměř do letních měsíců. Dnes je tento sklep určen hlavně k prohlídkám. Jsou zde umístěny nástroje a drobná zařízení, která se používala při pěstování vinné révy i při výrobě vína. Zároveň se zde má návštěvník možnost seznámit s tím, jaké kroky musí vinohradník a vinař podniknout, než se na stůl dostane láhev nápoje, jehož chuť bude nezapomenutelná.
Patron České země nestráží ani tak výsledky práce vinařů, jako spíše místních ovocnářů. V Bohuticích má pěstování meruněk dlouhou tradici. Tomuto plodu je také vzdán hold vždycky na přelomu letních měsíců, kdy se koná Letní meruňkový karneval, jehož součástí je rovněž vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší meruňkovici roku. Vítězné vzorky jsou potom uchovávány právě ve sklepě sv. Václav. Sklep není běžně přístupný, ovšem výjimky samozřejmě udělat lze. Pravidelnou možnost prohlídky nejmenšího z bohutických sklepů mají návštěvníci vždy v den Podzimních bohutických slavností, kdy se tento sklep otevře pro všechny návštěvníky za účelem, jak jinak, degustace meruňkovice.