Obsah stránky

Meruňka - Abricot Surce de Bohutice

Meruňky se v Bohuticích pěstují přes 150 let. O jejich zušlechtění se postaraly generace bohutických rodin Svobodů, Leikepů, Mašů, Čeperů, Tauvinklů, Schovanců, Vránů, Holíků, Štefků a dalších.

V nedaleké minulosti se nejvíce o pěstování meruněk a jejich propagaci staral rolník a ovocnář František Tauvinkl, po něm Miroslav Čárský, který ve svém sadu v Jelendech (kdysi hoře Františka Josefa, jak se tehdy Jelendy nazývaly) opatroval několik prý stoletých meruňkových stromů.

Každoroční bohutický Letní meruňkový karneval spojený s ochutnávkou nejlepší meruňkové marmelády, nejlepší meruňkovice a soutěží o největšího jedlíka bohutických vdolků s meruňkovou marmeládou, který se koná vždy na přelomu července a srpna navazuje na tuto tradici.

V roce 1949 zaslal Mgr. Přemysl Bartoš, velký propagátor bohutické meruňky, do Státních výzkumných ústavů zemědělských vzorek meruněk od pana Tauvinkla, Čárského a Bartoše. Podrobně pomologicky hodnocené meruňky byly označeny jako jedinečný druh (odrůda), dosud pomologicky neoznačený, s doporučením mezinárodního označení Abricot Sucre de Bohutice - Bohutická meruňka.

Níže odkazy na webové stránky místních pěstitelů:

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies, prohlížením těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.