Obsah stránky

Pamětihodnosti a zajímavosti

Proč se k nám vypravit?

Pokud plánujete výlet s rodinou nebo s přáteli, neváhejte a přijeďte do Bohutic. Přinášíme několik dobrých důvodů k takovému rozhodnutí.

Co můžeme v Bohuticích vidět?

Asi největší chloubou obce je Bohutická křížová cesta – soubor padesáti čtyř dřevěných soch v životní velikosti. Její expozice je umístěna ve třetím patře zámku. Je dechberoucím důkazem řemeslné zručnosti a potěší každého milovníka umění, historie a všechny, kteří se chtějí na chvíli zastavit a zamyslet se.

Na nádvoří bohutického zámku nemůžete minout bohutické zámecké sklepy. Jsou čtyři, nesou libozvučná jména a můžete si je prohlédnout nebo některé z nich dokonce pronajmout – případně jejich část.

Od zámku se vine naučná stezka Antonína Práška, která návštěvníky dovede k Lurdské jeskyni – kopii tohoto známého poutního místa. Právě toto bohutické poutní místo láká příchozí z blízka i daleka již téměř devadesát let.

Vydejte se také na druhou stranu obce, jižně, k soše sv. Michaela. Naskytne se Vám nejen nádherný výhled do kraje s dominující magickou Pálavou, ale zážitek vám zpříjemní zvuky kolem pasoucích se ovcí a koz. Pokud přijedete ve správný čas, objevíte v této lokalitě vzácné kosatce písečné.

Kdy bychom měli do Bohutic přijet?

Doba k návštěvě Bohutic je vhodná pochopitelně vždycky. Nejpříjemněji Vám u nás asi bude od jara do podzimu, kdy si budete moci naplno užít procházek po našich památkách nebo se stát přímými účastníky některé z našich akcí.

Je nějaké datum, které bychom si měli poznamenat?

První velkou akcí, kterou v Bohuticích pořádáme je Bohutický košt. Přehlídka toho nejlepšího, co uzrálo ve vinohradech a bylo díky starostlivé péči bohutických i přespolních vinařů přetvořeno v lahodná bílá, červená nebo růžová vína. Ochutnat můžete obvykle až na pět set vzorků. Koná se každoročně v poslední dubnovou sobotu.

Bohutice jsou meruňkami proslulé. Jste-li rovněž jejich milovníky, stejně jako všeho, co z nich lze vyrobit, určitě přijeďte do Bohutic na přelomu července a srpna. Při Letní meruňkové noci budete moci ochutnat nejlepší bohutickou meruňkovici. 

Oslavte s námi příchod podzimu. Že se nic takového neslaví? Omyl. Podzimní bohutické slavnosti přináší burčák, zabijačkové speciality, stejně jako pestrý program plný hudby, vystoupení kumštýřů, lákadel pro děti nebo ukázek dnes již téměř zapomenutých řemesel. Směr Bohutice proto naberte první víkend v říjnu.

Je toho pochopitelně víc, co můžete v Bohuticích zažít. Prohlédněte si proto raději náš aktuální kulturní kalendář.

 

Je něco zajímavého také v okolí?

Především pokud k nám přijíždíte zdaleka, rozhodně se také poohlédněte po okolí. Vaší pozornosti doporučujeme tato místa.

Minimuzeum československého opevnění

K objektům zrenovovaných bunkrů z meziválečného období, které Minimuzeum československého opevnění tvoří, lze z Bohutic dojít celkem pohodlně pěšky. Bližší informace naleznete na stránkách minimuzea.

Vedrovice

Rovněž nedaleká obec Vedrovice má co nabídnout. Je významným archeologickým nalezištěm, o čemž se můžete přesvědčit v místním muzeu. O něm, stejně jako o dalších památkách a zajímavostech se dozvíte na oficiálních stránkách obce.

Moravský Krumlov

Město Moravský Krumlov je přirozeným centrem naší oblasti a druhým největším sídlem na Znojemsku. S jeho nabídkou a zajímavostmi se můžete seznámit na oficiálních stránkách.

Miroslav

V Miroslavi láká k návštěvě goticko-renesanční zámek, původně vodní tvrz na malé skále vyčnívající z mokřin, s několika zajímavými expozicemi. Město samozřejmě nabízí ke shlédnutí mnohem více, o čemž se můžete přesvědčit na oficiálních stránkách.

Petrovice

Při návštěvě našeho regionu nezapomeňte navštívit Doškovou chalupu v obci Petrovice. Jedná se o typickou ukázku obydlí chudých lidí. Na dvorku se nachází sklípek a chlívky pro drůbež a menší domácí zvířata. Více informací zde.

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies, prohlížením těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.